ورنامخواست دیاری کهن در قلب لنجان
ورنامخواست دیاری کهن ، شهری زیبا در قلب لنجان واقع در پایتخت فرهنگی ایران زمین استان اصفهان ، شهری که از دیرباز مردان و زنان غیور و محجوبش زبانزد عام و خاص بوده اند. پهنه وسیع این شهر گذرگاه مسافرین جنوب کشور است و زائرین مشتاق کربلای معلی از آن گذر می کنند. نگینی از طلا در آن می درخشد که سراسر معنویت است و مشکل گشا ، و آن همان گنبد طلایی امامزاده سید ابراهیم (ع) است.
خاک آن به خود می بالد که گوهر وجود همچون سردار شهید محمدعلی شاهمرادی و 27 شهید آسمانی را پرورش داده و در آغوش کشیده است و زادگاه مردانی آسمانی همچون عالم ربانی حضرت حجت الاسلام و المسلیمن سید محمدباقر حسینی ورنامخواستی و حاج شیخ محمود خاشعی ورنامخواستی می باشد.
مردمان کشاورزش خاک آن را با عرق جبین و آب زنده رود ، کمیا کرده اند و از دل آن رزق حلال خود و هم وطنان خویش را بدست می آورند.چنان که عطر و بوی برنج و گندم آن و زیبایی شالیزارها و گندمزارهایش مستی می آفریند. آری ورنامخواست شهر کهن زادگاه پهلوانان، شهر قلعه های سر به سماء کشیده ای است که نام خود را از شاهنامه گرفته است.

رفت آن زمان پیش او نامخواست
تو گفتی که همچون ستونست راست


موقعيت جغرافيائي شهر ورنامخواست :
شهر ورنامخواست يكي از شهرهای شهرستان لنجان در جنوب غربي استان و در 35 كيلومتري مركز اصفهان که محور ارتباطي استان اصفهان با چندین استان دیگر و شهرستان لنجان با شهرستان مبارکه می باشد.این شهر بر روي جلگة رسوبي زاينده رود واقع شده است. از لحاظ مختصات جغرافيائي در طول "21 و ْ51 و عرض ْ22 و ْ32 قرار گرفته است و نواحي شمال غربي شهر توسط ارتفاعات نه چندان بلند معروف به كوهچه كلودان مشرف به زاينده رود محصور گرديده است . اختلاف ارتفاع آن از سطح دريا 1750 متر است و محدوده جغرافيائي آن طبق يك نقشه و كروكي قديمي به نقاط ذيل مي رسيده است : از شمال به زاينده رود ، از جنوب به اراضي كشاورزي و روستائي اشيان و سورچه ، از غرب به مجتمع صنايع دفاع و اراضي كشاورزي چمگردان و سده و دره مير آبي ورنامخواست منتهي گرديده است. ورنامخواست بعلت قرارگرفتن در كنار رودخانه زاينده رود و برخورداري از اراضي حاصلخيز يكي از نواحي پر رونق كشاورزي در استان اصفهان محسوب مي گردد.


وجه تسميه :
نام ورنامخواست مبين قدمت زياد آن مي باشد و حتي بناي آن را قبل از دوره ساسانيان مي دانند اما چنانچه از قرائن برمي آيد (ور) در زبان فارسي به معني خانه ، قلعه و قصر است و کلمه نامخواست همانگونه که در شاهنامه آمده به معنی نامدار و دلير می باشد که مبین این است که افراد نامداری در آن زندگی می کرده اند. روستاها و آباديهاي منطقه را در گذشته با پسوند ورنامخواست مي شناخته اند مانند ريزورنامخواست يا سده ورنامخواست ، كلمه ورنامخواست خاص اين شهر مي باشد و در هيچ كجاي ايران چنين نامي وجود ندارد و كلمه غلام خاص كه در گذشته در لهجه هاي محلي برآن اطلاق مي شد يك تحريف بيجاست و نام درست آن برحسب دفاتر ديواني و مالياتي ورنامخواست است .
زبان مردم شهر ورنامخواست :
گويش زباني مردم بومي شهر ورنامخواست زباني فارسي است و چون زبان فارسي خود ادامة زبانهاي باستان ايران مي باشد. مردم اين شهر واژه هاي بسياري از زبان پهلوي را در گويش شان بكار مي برند اين واژه هاي پهلوي خود گوياي قدمت ديرينه اين ديار است.


آثار ، بناهاي زيارتي و تاريخي و جاذبه های گردشگری شهر ورنامخواست :
• امامزاده سيّد ابراهيم
• مسجد سرآب و حاج جلال (متاسفانه تخریب شده)
• برج كبوترخانه
• قلعه هاي قديمي
• کوه کلودان
• شالیزارهای برنج و گندم
• سقاخانه های قدیمی
• خانه های تاریخی


یاد یاران:
شهر ورنامخواست زادگاه سردار شهید محمدعلی شاهمرادی و 27 شهید هشت سال دفاع مقدس می باشد. علمایی همچون حجت الاسلام و المسلمین سید محمدباقر حسینی و شیخ محمود خاشعی در این شهر پرورش یافته و در راه حق گام برداشته و به لقاءاله پیوسته اند.این شهر همچنین دیار بیش از 50 جانباز بالای 40درصد و 10 آزاده گرانقدر می باشد.

شهر ورنامخواست :
وضعيت شهر ورنامخواست در ديدگاه اداري ـ آماري همواره در حال تغيير بوده است . ورنامخواست در سالهاي 45 و 55 بنا به تعبير آماري كه نقاط مسكوني بيش از 5000نفر را جزء نقاط شهري بحساب آورده ، بعنوان شهر شناخته مي شود ولي در آمارگيري سال 1365 از آنرو كه فاقد شهرداري بوده جزء مناطق روستائي بحساب امده است پس از آن با برخورداري از شهرداري در سال 1368 طي تصويبنامة هيئت وزيران بشماره 6304/ت 123 مورخ 25/2/1368 بعنوان شهر شناخته مي شود .
جمعیت شهر ورنامخواست در حال حاضر طی آخرین سرشماری 19350 نفر می باشد.


پتانسیل ها و ظرفیت ها :
1. شهر ورنامخواست یکی از شهرهای ساحلی استان اصفهان و شهرستان لنجان می باشد که از چشم انداز بسیار زیبا و حاصلخیزی اراضی کشاورزی برخوردار می باشد.
2. وجود زیارتگاهی همچون امام زاده سید ابراهیم (ع) در جوار یک مجموعه تفریحی مانند پارک ملت و همچنین برج تاریخی کبوترخانه با چشم اندازی زیبا از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می گردد.
3. شهر ورنامخواست به لحاظ جغرافیایی از موقعیت خاصی برخوردار است ورنامخواست محور مواصلاتی استان اصفهان به استان های جنوبی و در مسیر ترانزیت صنایع اطراف واقع شده است .


اماکن عمومی :
این شهر دارای دو باب کتابخانه عمومی می باشد .
یک باب فرهنگسرای در مساحت 3200 مترمربع در سه طبقه بانضمام یک سالن آمفی تئاتر 500 نفر در این شهر در حال احداث می باشد .
*فرهنگسرای شهروند : آدرس خیابان شریعتی
این شهر دارای سه باب سالن ورزشی سرپوشیده می باشد.
(سالن ورزشی آزادی – سالن ورزشی شهید شاهمرادی-سالن ورزشی شهدای گمنام )
همچنین وجود تنها زمین فوتبال ساحلی شهرستان در این شهر از امتیازات خوب این شهر محسوب می شود.
در این شهر 13 باب مسجد و یک باب حسینه وجود دارد.
مسجد جامع محمد رسول الله(ص)-مسجد ابوالفضل(ع) معروف به مسجد حاج مختار-مسجد امیرالمومنین (ع) معروف به مسجد ملاکرم- مسجد امام حسن مجتبی(ع) –مسجد اباعبدالله (ع) معروف به مسجد کربلای تراب- مسجد باب الحوائج(ع)- مسجد حجتیه(عج)- مسجد صاحب الزمان (عج) – مسجد شهید کرباسیان – مسجد امام حسین(ع) معروف به مسجد علی رحم-مسجد الرضا(ع) – مسجد مصلی امام جعفر صادق(ع) معروف به مهر الله اکبر
در این شهر 14 باب مدرسه در مقاطع ابتدایی ، دبیرستان متوسطه اول و دبیرستان متوسطه دوم وجود دارد.
دبستان معاد-دبستان میلاد-دبستان امام سجاد(ع)-دبستان فاطمیه(س)-دبستان حضرت رقیه(س)-دبستان مرحوم چوپانی
دبیرستان بیهقی-دبیرستان شهید نبی الله شاهمرادی- دبیرستان هاجر – دبیرستان فضیلت
دییرستان صائب – دبیرستان شهید ابراهیمی – دبیرستان سروش-هنرستان شهید بهشتی

در این شهر 6 پایگاه بسیج خواهر و برادر فعالیت دارند .
پایگاه بسیج شهید شاهمرادی – پایگاه بسیج شهید بهشتی – پایگاه بسیج شهدا-پایگاه بسیج شهید احمد کاظمی –پایگاه بسیج شهدای گمنام شهرداری- پایگاه بسیج فاطمیه(س) خواهران
این شهر در نزدیکترین بعد مسافتی و در کنار مجتمع عظیم صنایع دفاعی منطقه اصفهان قرار دارد.

تماس با ما

  • آدرس : استان اصفهان، شهرستان لنجان، شهر ورنامخواست، بلوار شهید شاهمرادی ،شهرداری ورنامخواست

  • کد پستی : 8473117393
  • تلفن : 32-52251030-031
  • نمابر : 52251031-031
  • شماره پیامک : 3000130014
  • تلگرام : varnamkhastnews@

آمار بازدید

امروزامروز49
دیروزدیروز134
هفته جاریهفته جاری426
کل بازدیدکل بازدید185367

شعار سال